פלוגה ג במלחמה

פלוגה ג' גדוד 46 מלחמת יום הכיפורים

כ- 3 שבועות לפני המלחמה הוחלפו המ"פ , הסמ"פ והרס"פ.

המ"פ ירון רם החליף את דני יתום.

הסמ"פ בני שו למי החליף את ציקי גרואידה ז"ל.

והרס"פ אלי יעקובוביץ’ החליף את מאיר פיירברגר ז"ל.

הפלוגה יצאה למלחמה עם 10 טנקים , הפלוגה יצאה למלחמה עם כול הגדוד מבירתמדה לכיוון  צפון הגזרה הדרומית של התעלה ב 15:00 ( לאחר הופעת המטוסים המצריים ב 14:00 והתארגנות קצרה).

הגדוד נע דרך מעבר  בגידי וב 17:00 לערך התייצב ממערב למעבר על צומת צור הג'די – ציר רוחב.

בעקבות עיכוב בתנועת פלוגות א' וב' עברה פלוגה ג' להוביל ונתקלה ( בסביבות 17:00 ) בכוחות מצריים שהיו על הרכסים שמצפון וקצת מזרחה לתעוז מצווה. הפלוגה פותחת באש משמידה מספר כלים והגדוד יוצא בהסתערות מערבה ומשמיד את החטיבה ( 130) שהייתה פרוסה על הגבעות שמצפון למעבר מצווה.

מח' 3 בפיקוד אריק זטורסקי נשארה להגן  ולהשמיד את כוחות במצרים באזור מצווה.

בערב מקבל ניסנהאוז את הטנק נטול מערכות חשמל של המג"ד ונע אחרי הפלוגה. הטנק נתקע בדיונה ( מדרום למחנה הפולני וממזרח " לליטוף") ומאבד את הפלוגה , הטנק נפגע אנשי הצוות נפגעים, נחמיה בן ציון ( נהג הטנק ) יוצא להזעיק עזרה. נחמיה מגיע לכוחותינו ויצא עם אריק יעקובוביץ’ לחלץ את הנפגעים מהטנק. אריק נפגע ונוסע עם הטנק לתאג"ד " במצווה " בטנקים של צוקי ברויידא ז"ל ודוד בוגלר ( מ"מ 1 ) יוצאים לחלץ את ניסנהאוז  וצוותו. הטנקים " נעלמים" ולא עונים בקשר.

הפלוגה יחד עם פלוגה ב" בעמדות לכיוון מערב ( ליטוף ) אחרי אמצע הלילה איזור העמדות הופך להיות תחת אש מצרית והפלוגה עוזבת את העמדות צפונה.

בשלב מסויים עולה מאיר פייrברגר ( ששימש כנהג בטנק של ציקי ברויידא ) " על הקשר " ומבקש שנבוא לחלצם, יותר מאוחר מאיר כנראה נפגע שנית " ויורד  מהקשר " עוד יותר מאוחר עולה על הקשר יאיר פלט ( התותחן הטנק של ציקי ברויידא ) ומבקש שנבוא לחלצם. אם שחר הטנק יורה פגז לזיהוי מיקומו ובני שולמי וטנק נוסף יוצאים לחלצם , בני שולמי נפגע בראשו ומפונה ,וניסיון החילוץ נכשל. יאיר פלט משדר שידור אחרון " ויורד מהקשר" . הפלוגה מתפנה לאזור "מצווה " להתארגנות. (צוותי שני הטנקים של ברוידא ז"ל ובוגלר ז"ל מובאים לקבורה לאחר חיפושי הנעדרים שנערכו ב 4.74) . ניסנהאוז נפל בשבי וחזר כעבור 40 יום, אנשי הצוות של ניסנהאוז – ליאון כהן ונדיב מרדכי נמצאו ב 1999 והובאו לקבורה ברמלה וירושלים) .

אחה"צ של יום א הפלוגה יוצאת עם פלוגה ב' לניסיון חילץ  של מעוז "ליטוף" הניסיון נכשל והתנועה של מטוסינו ( פנטומים) מפציצים את השדרה. הטנק של אבי שמואלביץ שהיה קשור לטנק של מאיר חלימה נפגע ומתפרק. מאיר חלימה מפנה 2 מהפצועים ( אחד מת מפצעיו – עמוס גאווי )

ירון רם מפנה את אבי שמואלביץ. הנהג ( גרינשטיין ) יוצא מהטנק בלילה ומגיע לכוחותינו בבוקר.

 בשלב הבלימה לאחר שהגדוד חוזר מציר הג'ידי לציר המתלה הפלוגה משתתפת בלחימה הגדוד באזור " תעוז " " נוצה " כולל עליה לרכס קרתמורה וירידה ממנו בעקבות פקודת המחט. ( המ"פ נפצע מרסיס בראשו מפונה לתאג"ד וחוזר לפלוגה )

14.10 – קרב ואדי מבעוק  – הפלוגה בהרכב של 8 טנקים מוזעקת לאזור ציר המתלה דרומה כדי לעצור את הכוח המצרי שנע בוואדי יחד עם "ראש " הכוח המצרי הפלוגה מגיעה לאור חיבור הוואדי מכביש הרוחב ( מתחם עכברוש שבו נמצא גדוד חרמש מילואים של שושני ) ומציבה מערב חפוז ( 3 טנקים בכוח בולם ו – 5 טנקים בכוח בולם מצפון לוואדי) הפלוגה משמידה את הגדוד המוביל של החטיבה המצרית. הכוח המצרי נעצר ויחד עם יתרת הגדוד ( פל' ב' וזבוב ) וכמות נוספים ( גדוד 202 , ח"א ותותחנים) מושמדת החטיבה המצרית.

הצליחה—-הגדוד / הפלוגה צולחים את התעלה בשחר ה 19.10 בשקט מוחלט, הפלוגה משתתפת בקרב על מתחם " מקצרה " ( מצפון ). אחר הצהריים יוצא הגדוד לתקיפת בסיס טילים מצריים ממערה לציר …… פלוגה ג' מאגף דרום ופלוגה ב' באגף הצפוני. הגדוד נקלע למתחם טנקים מצרי  ונפגע כ 4-5 טנקים ביניהם טנק במג"ד שבו נפגעים / נהרגים ( אורי פונדק וחיים ימין ) הפלוגה מנהלת לחימה עם טנקים מצריים ומאפשרת חילוץ יתרת הגדוד לאחור.

התנועה דרומה  יחד עם פלוגה ב' ( ללא מג"ד ) תחת פיקוד במח"ט הפלוגה משתתפת בתנועה דרומה לכיתור הארמיה השלישית.

בלילה שבין 23/24.10 הגדוד נע דרומה עוקף את סואץ ומגיע עם שחר לאזור נמל עדביה. הפלוגה משתתפת בהשתלטות על הנמל, שם מסתיימת הלחימה. הפלוגה עוברת לג'בל עתקה ומשם לשהייה באזור שמזרחית לק"מ ה 101. בינואר בפלוגה מעבירה צמ"פ מקוצר ומשם מתחילה את הפינוי בשלבים של אפריקה.

חללי הפלוגה

ציקי ברוידא

יאיר פלט

מנחם סלאם

מאיר פיירברגר

דוד בוגלר

יצחק רוזנברג

רוני גסנר

יצחק סחייק

ליאון כהן

נדיב מרדכי ( מפלוגה א' )

עמוס גאווי – מביה"ס לשיריון – הטנק של אבי שמואלביץ.

קישורים חיצוניים